Leki przeciwbólowe - opis, stosowanie i działanie
Leki przeciwbólowe
Gdy doświadczamy bólu, a domowe sposoby takie jak odpoczynek czy lód zawiodą, należy zastosować środki farmaceutyczne. Najlepszymi środkami na walkę z bólem o łagodnym lub umiarkowanym nasileniu (ból pleców, głowy) są zwykłe leki przeciwzapalne i przeciwbólowe, takie jak paracetamol. Wszystkie środki przeciwbólowe mają potencjalne skutki uboczne, więc trzeba rozważyć zarówno wady, jak i zalety.
W przypadku alergii, chorób przewlekłych lub zażywania innych leków, należy zawsze upewnić się, że zasrosowanie danego środka nie zaszkodzi. Aby uzyskać insormacje na ten temat można skontaktować się z farmaceutą. Jeśli ból utrzymuje się lub pacjent odczuwa niepokój, należy udać się do lekarza.
Stosowanie leków bez recepty
Istnieje szereg leków przeciwbólowych, które można kupić bez recepty. Są to na przykład paracetamol, ibuprofen i aspiryna. Fakt, iż można je dostać bez recepty nie oznacza, że nie powodują skutków ubocznych. Dlatego też należy skonsultować ich stosowanie z lekarzem lub farmaceutą, jeśli istnieją wątpliwości, czy dany lek jest bezpieczny.W przypadku alergii, chorób przewlekłych lub zażywania innych leków, należy zawsze upewnić się, że zasrosowanie danego środka nie zaszkodzi. Aby uzyskać insormacje na ten temat można skontaktować się z farmaceutą. Jeśli ból utrzymuje się lub pacjent odczuwa niepokój, należy udać się do lekarza.
Paracetamol
Paracetamol (na przykład Panadol czy Apap) wykazuje skuteczność w przypadku łagodnego do umiarkowanego bólu, jeśli jest stosowany prawidłowo. W przypadku stosowania paracetamolu należy sprawdzić, czy żaden z innych zażywanych leków nie zawiera tego samego składnika czynnego. Jeśli paracetamol zostanie przyjęty w większej dawce niż jest to zalecane, może dojść do uszkodzenia wątroby. Paracetamol może być również obecny w lekach na zapalenie stawów oraz lekach na przeziębienie i grypę, które dostępne są bez recepty.Paracetamol może być podawany dzieciom w wieku od jednego miesiąca w celu złagodzenia bólu i gorączki. Paracetamol dla dzieci można kupić tylko w aptekach. Upewnij się, że masz właściwą dawkę dla wieku i wagi dziecka, ponieważ przedawkowanie może być niebezpieczne. Należy uważnie przeczytać ulotkę oraz przestrzegać zawartych w niej wytycznych. W razie wątpliwości należy skontaktować się z lekarzem lub farmaceutą.
Ibuprofen
Niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ), takie jak ibuprofen, są skuteczne wobec bólu o łagodnym i umiarkowanym nasileniu. Należy stosować je doraźnie w najniższej możliwej dawce. Leki te mogą być nieodpowiednie dla osób, które zmagają się z problemami żołądkowych, problemami z sercem, zaburzeniem czynności nerek, wysokim ciśnienie krwi lub astmą. W przypadku konieczności stosowania tych leków przez ponad tydzień należy skonsultować się z lekarzem. Zazwyczaj nie zaleca się doustnego stosowania leków NLPZ u osób starszych.Ibuprofen może być podawany w przypadku bólu i gorączki u dzieci w wieku od 3 miesięcy,które ważą ponad 5 kg. Ibuprofen dla dzieci można kupić tylko w aptekach. Upewnij się, że masz właściwą dawkę dla wieku i wagi dziecka, ponieważ przedawkowanie może być niebezpieczne. Należy uważnie przeczytać ulotkę oraz przestrzegać zawartych w niej wytycznych. W razie wątpliwości należy skontaktować się z lekarzem lub farmaceutą. Nie należy podawać ibuprofenu, jeśli dziecko ma astmę, chyba że zaleci to lekarz.
Aspiryna
Aspiryna może być przyjmowana w celu złagodzenia łagodnego lub umiarkowanego bólu. Należy przyjmować ją ostrożnie, w przypadku niestrawności, refluksu lub wrzodów żołądka. Nie wolno stosować aspiryny u dzieci w wieku poniżej 12 lat, chyba że zaleci to lekarz.Silniejsze środki przeciwbólowe
Kodeina
Kodeina jest rodzajem opioidowego środka, który jest pochodną morfiny. W niektórych krajach kodeina i leki zawierające kodeinę nie są już dostępne bez recepty.
Nie zaleca się stosowania kodeiny, gdy ból jest łagodny lub umiarkowany oraz w przypadku, gdy dawka leku jest niższa od dawki progowej (30 mg). W takim przypadku lepiej sprawdzą się inne leki.
Komentarze
Prześlij komentarz