Ból szyi – charakterystyka, objawy i leczenie

leczenie ból szyi i kartku

Szyja

Funkcją szyi jest podtrzymywanie głowy. Składa się z siedmiu kości (kręgów) ułożonych jeden na drugim. Kręgi połączone są ze sobą za pomocą dwóch stawów międzywyrostkowych, dysku oraz więzadeł. Mięśnie stanowią niezbędną podporę szyi oraz umożliwiają wykonywanie ruchów.

Szyja jest dzięki temu niezwykle mobilna, co poszerza pole widzenia człowieka. Nadwyrężenia wynikające z niepoprawnej postawy, urazy oraz choroby zwyrodnieniowe należą do najczęstszych przyczyn bólu szyi. Istnieją dowody na to, że ćwiczenia siłowe pomagają go zwalczyć.

Leczenie bólu szyi

Ból szyi może być z powodzeniem leczony przy pomocy fizjoterapii, ale warto rozważyć także osteopatię, chiropraktykę oraz masaż leczniczy. W celu zwalczenia krótkotrwałego bólu za pomocą środków farmakologicznych skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.

Leczenie zależy od przyczyny bólu. Może obejmować takie działania jak:

  • udzielenie informacji, jak w życiu codziennym zapobiegać urazom szyi
  • skonstruowanie odpowiedniego zestawu ćwiczeń, aby przywrócić, a następnie wzmocnić, mięśnie szyi
  • wykonywanie ćwiczeń korygujących wady postawy
  • bierna manipulacja stawami lub ich mobilizacja
  • masaż tkanek miękkich
  • zastosowanie tapingu, który ma na celu korekcję postury
  • terapia relaksacyjna

Nieprawidłowa postawa a ból szyi

Nieprawidłowa pozycja podczas siedzenia lub pracy jest częstą przyczyną bólu szyi, a ponadto dodatkowo obciąża mięśnie i stawy. Wielogodzinna praca przed komputerem, podczas której plecy są zgarbione, a podbródek wysunięty naprzód, może spowodować nadwyrężenie szyi w tym samym stopniu, co używanie urządzeń elektronicznych z głową skierowaną ku dołowi. Spanie na brzuchu z głową odwróconą na bok również może przyczynić się do powstania urazu w obrębie szyi.

Sugerowane postępowanie mające na celu zapobieganie bólowi, który wynika z nieprawidłowej postury:
  • Upewnij się, że twoje miejsce pracy zostało dostosowane do Twoich potrzeb. Podczas korzystania z komputera, ustaw ekran na odpowiedniej wysokości. Środek komputera powinien znajdować się nieco poniżej linii wzroku.
  • Zmieniaj co jakiś czas pozycję, zarówno podczas siedzenia, jak i stania. Rozciągnij się, zaczynając od miednicy. Następnie delikatnie wyciągnij tył szyi i ściągnij łopatki. Intensywność wysiłku nie powinna przekroczyć 10 procent. Utrzymaj pozycję przez 10 sekund, a następnie rozluźnij mięśnie.
  • Podczas pracy często dokonuj korekty postawy (dwa do trzech razy na godzinę). Takie ćwiczenia wspomagają pracę mięśni, które są podporą dla szyi.
  • Zwalczaj napięcie w karku regularnie wykonując ćwiczenia korygujące postawę.
  • Postaraj się nie sypiać na brzuchu. Taka pozycja może to doprowadzić do nadwyrężenia szyi.   
  • Dopasuj rozmiar poduszki do swoich potrzeb. Nie istnieje jeden typ poduszki, który odpowiadałby każdemu, dlatego dobór poduszki jest indywidualny. Zmierz odległość między bokiem szyi a ramieniem. Poduszka o tej wysokości zapewni niezbędne wsparcie szyi oraz głowie podczas snu na boku.
  • Aby poprawić swą posturę i wzmocnić napięcie mięśniowe wykonuj regularne ćwiczenia.

Choroba zwyrodnieniowa stawów a ból szyi

Choroba zwyrodnieniowa to często spotykany stan zapalny stawów. Zachorowalność wzrasta wraz z wiekiem. Do przyczyn choroby zwyrodnieniowej stawów zalicza się:

● urazy stawów w przeszłości

● nadwyrężenie stawów

● nadwaga (w przypadku zwyrodnień biodra i kolana)

● uwarunkowania genetyczne (u niektórych osób).

Do objawów choroby zwyrodnieniowej stawów należą ból, sztywność i osłabienie mięśni. Obszary najczęściej objęte chorobą to dolna część pleców, dłonie, biodro oraz kolana. Chociaż nie istnieje lekarstwo na chorobę zwyrodnieniową, ćwiczenia siłowe mogą pomóc w terapii. Praca nad mobilnością stawów wraz ze wzmacnianiem mięśni to najlepszy sposób na walkę z chorobą.Gdy zapalenie obejmuje szyję, zazwyczaj powoduje punktowy ból. Jeśli choroba dotknie górnych stawów szyjnych, może pojawić się także ból głowy. Choroba zwyrodnieniowa może czasem powodować podrażnienie nerwów, które wychodzą z szyi. Jeśli pojawi się przeszywający ból w ręce albo drętwienie ramienia lub dłoni, należy skontaktować się z lekarzem, gdyż konieczne mogą okazać się dalsze badania, na przykład rentgen.

Z bólem szyi, który wynika z choroby zwyrodnieniowej można radzić sobie w następujący sposób:
● Porady dotyczące tego, jak samodzielnie dbać o szyję

● Terapia bólu - porozmawiaj z lekarzem na temat wprowadzenia leczenia farmakologicznego lub zastosowania plastrów rozgrzewających.

● Delikatna stymulacja mięśni szyi za pomocą ćwiczeń

● Lekkie ćwiczenia koncentrujące się na przekwalifikowaniu i utrzymaniu funkcji mięśni

● Mobilizacja stawów oraz tkanki miękkiej

● Ćwiczenia na prawidłową postawę

● Ćwiczenia rozciągające

Ból szyi spowodowany urazem zgięciowo-odgięciowym kręgosłupa szyjnego


Jest to kontuzja szyi, która powstała na skutek wypadku drogowego. Za jej przyczynę uznaje się zazwyczaj uderzenie jednego samochodu w drugi. Stłuczka może spowodować uszkodzenie właściwie każdego elementu szyi.

Objawy:
Najczęstszymi objawami tego typu uszkodzenia kręgosłupa są ból głowy i szyi oraz sztywnienie szyi. Mogą się także pojawić zawroty głowy lub oszołomienie. Leczenie zależy od indywidualnych przypadków oraz od powagi kontuzji. Z biegiem czasu może przyjmować różne formy.

Leczenie w początkowej fazie choroby może obejmować:
  • porady dotyczące tego, jak samodzielnie dbać o szyję, co przyspieszy powrót do zdrowia.
  • leki przeciwbólowe i przeciwzapalne
  • lekkie ćwiczenia mobilizujące
  • lekkie ćwiczenia mające na celu przywrócenie funkcji mięśni
  • mobilizacja stawów oraz tkanki miękkiej
  • ćwiczenia na prawidłową postawę
  • ćwiczenia wzmacniające
  • wznowienie codziennej aktywności fizycznej.
Chociaż normalna aktywność jest wskazana, pewne ograniczenia mogą okazać się niezbędne we wczesnym stadium choroby. Należy się do nich dostosować i być pozytywnie nastawionym. W przypadku, gdy ból jest ostry, uporczywy lub jeśli pojawią się nietypowe objawy, należy przeprowadzić dodatkowe badania medyczne.

Ostry ból a kręcz szyi

Kręcz szyi to dolegliwość powodująca okresowe drętwienie i bolesność szyi. Najczęściej występuje u nastolatków i młodych dorosłych, choć można zachorować w każdym wieku. Ból może nastąpić po skierowaniu głowy w bok (zazwyczaj ruch w jedną stronę jest bardziej bolesny niż w drugą) oraz przy spoglądaniu w górę.

W jednej lub obu stronach szyi mogą występować skurcze mięśni. Ból zazwyczaj promieniuje od szyi przez łopatkę, aż do górnej części ramienia.

Przyczyny choroby:
Kręcz szyi może być spowodowany:

● spaniem w nieprawidłowej pozycji

● gwałtownym potrząsaniem głową

● noszeniem ciężkich przedmiotów, takich jak walizka

● infekcją wirusową

Leczenie

Jeśli terapia rozpocznie się odpowiednio wcześnie, jest spora szansa, że stan szyi poprawi się w ciągu kilku dni. Ciepło wraz z bierną mobilizacją stawów mogą być pomocne w rozluźnieniu stawów szyi. Zmniejszają również ból i skurcz mięśni.

W nielicznych przypadkach kurcz może być spowodowany chorobą. Dzieje się tak zwłaszcza u noworodków oraz osób, które skończyły 40 lat. Lekarz lub terapeuta mogą pomóc w diagnozie i zalecą odpowiednie leczenie.

Samoopieka
Podczas rekonwalescencji należy:

● unikać siedzenia lub leżenia z głową w nieprawidłowej pozycji.

● unikać wychodzenia na zimno bez odpowiedniego ubioru.

● poruszać szyją (o ile nie jest to zbyt bolesne)

● brać gorący prysznic lub używać małych okładów ciepło-zimno w domu i pracy, aby uśmierzyć ból

● grzać się.

W przypadku ostrego bólu należy porozmawiać lekarzem lub farmaceutą na temat stosowania leków przeciwbólowych.

Komentarze

Popularne posty